среда, 27 апреля 2016 г.

Wprawdzie kamienie sztachety te pochodzą z odmiennych epok i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak iż czasem mało biegłym ślipiem z trudem je rozróżnić.

Aczkolwiek kamienie ogrodzenie te są z odmiennych epok i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak iż czasem mało wprawnym okiem z trudem je odróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym barwom, banalnej obróbce oraz stosunkowo atrakcyjnej cenie. Występują w wielu rejonach Polski – piaskowiec najłatwiej odnaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i też w Górach Świętokrzyskich. Ten artykuł ogrodzeniowy wydobywa się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym drobi lub wstępnie ociosuje, składa na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką a następnie przekazuje do miejsca budowy ogrodzenie z PCV na plot i bramkę ze sztachet. Używany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak związany lepiszczem piasek, jakiego ziarna nie przewyższają 2mm wielkości. Podczas gdy spoiwem jest np. krzemionka, nazywamy go krzemionkowym (kwarcyt), kiedy związki wapnia -wapnistym. Oprócz bazy zlepiających występują tam również inne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się odcień głazów na plot z plastiku na ogrodzenie i bramę sztachetowa, przybierają one wówczas przeróżne kolory czerwieni, brązu i zieleni. W naturze ułożone są w warstwy o różnorodnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak pokaźnych złóż wycina się największe bloki, wykorzystywane później np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane bloki skalne wolno także ciąć na sześciany o symetrycznych kształtach, wykorzystywane potem w budownictwie (także na ogrodzenia). Wolno również je dzielić przy asyście specjalnych klinów oraz dłut na cienkie, nieregularnych obrysów kawałki. Służą do układania powierzchni ścieżek i budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne ogrodzenia PCV wykorzystuje się dodatkowo wapienie - skały osadowe, powstałe spośród nazbieranych na dnie mórz i jezior resztek organizmów żywych, głównie muszli małż oraz ślimaków.

Zazwyczaj są w większym stopniu miękkie niż piaskowce, a dzięki temu łatwiejsze w obróbce, ale dodatkowo mniej trwałe. Wapienie pochodzące z archaicznych epok geologicznych są twardsze, można je nawet polerować promowane na ogrodzenie plastykowe na ogrodzenie i bramę ze sztachetek. Nadają się jednak po największej części do wykorzystywania wewnątrz, dlatego że poddawane działaniu warunków atmosferycznych prędko tracą połysk. Wapienie można wykorzystać do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do aranżacji skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie korzysta się z nich także do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najlepiej przydają się piaskowce krzemionkowe, bo są odporniejsze na ścieranie niż np. Wapienie.

W zależności od stylu parku a także naszych zamiłowań kształt kamiennych tafel może być rozmaity – od łamanych, niesymetrycznych, aż po prosto skróconych prostokątów albo kwadratów. Murki oraz ogrodzenie z plastiku na ogrodzenie i furtkę ogrodzeniowa stawia się z głazów różnorakiego zarysu, złożonych na kamiennym względnie betonowym fundamencie. Jeżeli płot powstaje z kawałków o nieregularnych konturach, należy je adekwatnie zestawiać tzn. tak, iżby postać każdego kolejnego łączył się z poprzedzającym. Żeby takie płot było solidne jego grubość powinna równać się 50-70 cm. Większe szpary w środku wolno dopełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Ogrodzenie Poznań z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się równie jak z cegły ewentualnie pustaków. Piaskowce oraz wapienie zdołamy wykorzystać też do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych oraz pozostałych elementów tzw. małej architektury. Piaskowce wykorzystywane do budowy ogrodzenia Poznań należą do kamieni mało odpornych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca a także niskich temperatur szybko niszczeją oraz nabierają ciemnego koloru. Bez trudu porastają również mchem i glonami. Można temu zapobiec pokrywając pokrywę ogrodzenia albo rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie usiłujmy zdrapywać kurzu z powierzchni ogrodzenia Poznań ostrymi narzędziami np. drucianą szczotką, gdyż na kamieniu mogą pozostać mocne rysy. Sprofilowane firmy zmywają kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości mechanicznego czyszczenia ogrodzenia z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeśli jednak chcemy, aby kamienie na ogrodzeniu ekspresowo wyglądały na stare, nie możemy ich niczym chronić ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий