пятница, 22 апреля 2016 г.

Mało co wyraźnie nie uwydatni krawędzi trawy ewentualnie kwietnika jak niskie żywe ogrodzenie.

Bardzo duże, bo aż dwumetrowe ogrodzenie stanowi barierę nie do przejścia, zasną w razie potrzeby zasłania pobliskie domy a także ulice. Aby wykonać taki parkan rośliny sadzimy wokół krawędzi posiadłości. O ile mamy dosyć miejsca, w największym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, która przy okazji rodzi orzeszki. Gdy pragniemy ażeby nasze żywe plot było nadzwyczaj rosłe zaś zarazem wąskie to w cieniu wolno je ukształtować z wiązu pospolitego, grabu pospolitego względnie klonu. Pamiętajmy natomiast, że jak rośliny nas przewyższa, ich obcinanie może być bardzo kłopotliwe.

Nic mocno nie zaznaczy linii trawnika względnie rabaty jak małe żywe plot.

W miejscu zacienionym, gdzie zarówno trawa, jak i rabaty czasami nie mogą dobrze rosnąc w wskazanych grządkach, niewielkie krzewy umieją utrzymać kwieciste zaplecze w wyznaczonym miejscu czy tez osłonią gołe placki ziemi. Porządnie uformowany mały żywopłot sam notabene wystarczy za ozdobę ogródka. Na zielone ogrodzenia Poznań przydaje się porzeczka alpejska i bukszpan. Wiosna jedynie ploty formowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych gałązkach, jakich się już nie redukuje), nie tak obficie jak na słońcu, ale przecież w mrocznych zakątkach każdy kwiat jest widoczny. Jesienią zaś dekorują je zgrabne jabłuszka, które wolno przerobić na konfitury.

Niewysokie względnie wysokie roślinne ploty wolno otrzymać z odmian iglastych.

Niestety, rośliny z tej grupy mogą być dużo droższe aniżeli odmiany liściaste. Z nich najlepiej znosi miejsce zacienione cis zwyczajny. Zazwyczaj szeroko się rozrasta i trzeba go obcinać, jakkolwiek jego metamorfozę Cis wolno odłożyć pojedynczo.Będzie migiem wschodził zaś ocali filarowy kształt.

Gdyby wasz zakamarek jest nader zacieniony, warto aby zielony częstokół rozświetlić kolorowymi krostami. Niektóre spośród cienioznośnych klasów maja wariacji o jasnych bądź wielobarwnych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr zwyczajny Aureum a dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co prawda ich jasne odcienie są najbardziej widomego w słońcu, natomiast nawet w śladzie liście zostają wcale jasne, prawie oświetlone promieniami.

Комментариев нет:

Отправить комментарий