понедельник, 25 апреля 2016 г.

Zielone plot inaczej mówiąc wprost żywopłot

Żywe ogrodzenie alias żywoplot


Płoty roślinne z reguły spełniają funkcje ogrodzenia, chociaż nierzadko służą i za ozdobę. Na ogól takie ogrodzenia plastykowe sadzi się w słonecznych elementach, gdzie ekspresowo rosną i silnie gęstnieją. Dużo wdzięku maja tez takie rosnące ploty, jakie prowadza poprzez cieniste zaułki skweru. Ciemna zieleń liści wraz z transparentna tu i ówdzie gmatwanina witek bądź kwiatami komponują zajmujące spojrzenie obrazki, a ożywcza wilgotność, bijąca od pogrążonej w mroku ziemi , powoduje że nawet mały spacer w pobliżu takiego parkanu uspokaja oraz odpręża.


Projektując ogrodzenie z żywopłotu, wypada wziąć pod uwagę funkcje takiego parkanu, warunki które są w ogrodzie, a także nasze upodobania oraz czas który możemy poświecić na jego pielęgnacje.Zielone ploty o zwykłym pokroju same wzrastają, częstokroć również bujnie kwitną, jednakże wymagają również mnóstwo przestrzeni. Geometryczne ewentualnie fantazyjnie profilowane żywe ogrodzenia Winylowe z Krynicy mogą być niezmiernie smukłe, aczkolwiek wypada je regularnie obcinać i właściwie nie kwitną. Nie bez wpływu są tez koszty zakupu roślin na plot.Jest wiec nad czym się myśleć, albowiem takie ogrodzenie wyznacza się na lata, czasem nawet na pokolenia.


Zwykle zadowalający jest żywy parkan o wielkości 1,5m. Na takie ogrodzenie w cieniu nadaje się ligustr pospolity, nadzwyczaj modny w naszym kraju na żywopłoty kształtowane. Ma on wiele zalet:
•ma mało wymagań,
•dobrze wytrzymuje czas mniejszych opadów,
•szybko kiełkuje,
•regularnie podcinany porządnie się zagęszcza oraz nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. na wybrzeżu, nie zrzuca na zimę liści, i nawet jeżeli je zgubi, to i tak gąszcz jego witek aranżuje niedostępny dla wzroku parkan,
•jest niedrogi.


Ligustr możemy zamienić z irga lśniąca - jesienią pięknie się przebarwia na przeróżne odcienie żółci, brązu oraz czerwieni. Godne polecenia są również żywe ogrodzenia modelowane z grabu, którego suche listki o barwie starego złota utrzymują się na gałązkach aż do wiosny.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na żywe parkany nieformowane. Są to m.in. odmiany o ładnych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki oraz kaliny. Tym, którzy kochają otaczać się użytecznymi roślinami promujemy na takie plot czarna porzeczkę. Wolno ją nadawać jej postać wyłącznie od strony reprezentacyjnej, i cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, by owocowały.


Niezwykle wysokie, bowiem ponad dwumetrowe ogrodzenia PCV stanowi barierę nie do pokonania, natomiast w razie potrzeby zacienia okoliczne budynki i ulice. Żeby stworzyć taki plot rośliny sadzimy wokół krawędzi posiadłości. Jeśli mamy sporo miejsca, w najwyższym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju prostym, np. z leszczyny, jaka dodatkowo dostarcza orzechy. Gdy chcemy ażeby nasze żywe ogrodzenie było nadzwyczaj wysokie a przy okazji wąskie to w cieniu wolno je uformować z wiązu pospolitego, grabu powszechnego czy tez klonu polnego. Pamiętajmy jednak, ze jak rośliny nas przerosną, ich przycinanie będzie trudne.

Комментариев нет:

Отправить комментарий